Education Leadership Portfolio (ELP) krävs för studenter som antogs till Ed.D., i pedagogiskt ledarskap hösten 2013 eller senare.
syftet med ELP
Ed.D. är en yrkesexamen med ett tillämpat projekt som grundkrav för doktorandkomplettering-utbildning Ledarskapsportfölj (ELP). ELP förbinder teori med praktik, akademiskt arbete med professionellt arbete och ledarskapsutveckling med organisatorisk och/eller instruktionsförbättring. ELP visar kandidatens kompetens och prestationer i samband med ett ledarskapsinitiativ i sitt professionella arbete. ELP leds av studentens rådgivare och en ELP-kommitté.,
Elp komponenter
ELP består av tre primära delar: ett problem uttalande, en slutlig reflektion uppsats, och en sammanhängande uppsättning artefakter.
- Problemförklaringen beskriver studentens undersökningsfokus, det sammanhang där studenten kommer att studera problemet och studentens roll i organisationen; och ett förbättringsmål som inkluderar studentens strategier för att flytta från vad som är till vad som borde vara.
- Den slutliga Reflektionsuppsatsen binder hela portföljen samman., Den innehåller en beskrivning av problemet, förbättringsstrategier som genomförts och deras resultat, och reflektioner om både framgången för förbättringsinsatserna samt kandidatens ledarskapsutveckling.
- artefakter är kopplade till studentens fokus på förfrågan och återspeglar olika tillvägagångssätt och metoder för att ta itu med förbättringsmålet. Artefakterna är konstruerade i samarbete med kandidatens rådgivare, ELP-kommittémedlemmar och doktorandinstruktörer., De är kopplade till praktik, fokuserade på ledarskap och förbättring, och syftar till specifika organisatoriska målgrupper (t.ex. kollegor, personal, anställda, valkretsar). Exempel på artefakter är, men är inte begränsade till, behovsbedömningar, problem-eller visionsförklaringar, litteratursyntes, vitböcker, webbdesigner eller verktyg, professionella utvecklingsprodukter, läroplaner, policyunderlag, dataanalysrapporter, programutvärderingar, strategiska planer, resursallokeringsplaner, policydokument och ledarskapskommunikation., Artefakterna ingår som bilagor till den slutliga portföljen.
inrättande av ELP kommittén
under den sista terminen av en student Ed.D. kurser, kommer studenten att välja en doktorandrådgivning kommitté (hädanefter, ”ELP kommittén”) i samråd med studentens rådgivare. ELP-kommittén ska omfatta studentens rådgivare, minst två ytterligare universitetsfakulteter inom utbildningsskolan och en medlem utanför programmet. Den externa medlemmen kan vara en relevant individ från studentens anställningsort., Studentens rådgivare kommer att fungera som ordförande för ELP-kommittén. ELP-rådgivaren måste vara medlem i SOE-fakulteten. SOE-fakulteten som inte har ordinarie fakultetsstatus kan vara medordförande i ELP-kommittén under förutsättning att den andra medordföranden uppfyller definitionen för ordinarie fakultetsstatus. Definitionen av fakultet ska omfatta professionell personal som innehar sekundära fakultets utnämningar. Fakultet som har gått i pension eller avgått från universitetet kan vara ordförande kommittéer för studenter vars arbete började under deras ledning före pensionering eller avgång från Universitetet., En rådgivare som inte är heltidsanställd vid University of Delaware kan fungera som medordförande i kommittén under förutsättning att den andra medordföranden uppfyller de villkor som anges ovan.
externa kommittéledamöter ska omfatta personer som inte är anslutna till statsägda företag. Dessa kan vara individer från utanför universitetet som är nationellt erkända för sin expertis inom det studieområde som anges av ELP, samt fakultetsmedlemmar från andra enheter på campus. Det är ELP-rådgivarens ansvar att ersätta ledamöter som drar sig ur kommittén under ELP-processen.,
schema för slutförande av ELP
ELP är ett 12-kreditprojekt som slutförts i tre olika steg:
- utveckling av ELP-Problemdeklaration (ELP 1: EDUC 880),
- genomförande av förbättringsstrategier (ELP 2: EDUC881),
- reflektion om Ledarskapsinsatser (ELP 3: EDUC 882).
studenter registrerar sig för varje 4 kreditkurs i följd.
studenter får inte registrera sig för nästa klass förrän allt arbete är klart för föregående kurs. Varje steg (eller kurs) leds av studentens rådgivare och stöds av elevens ELP-kommitté., Även om eleverna börjar utveckla artefakter under deras Ed.D. kurser, studenter börjar den formella ELP processen efter att de har slutfört alla doktorandkurser.
en student registrerar sig först för ELP 1 (EDUC 880). I denna kurs bygger studenten ett ELP-förslagsdokument som består av ett problemutlåtande (dvs. en kortfattad beskrivning av studentens undersökningsfokus) tillsammans med en kort beskrivning och motivering för eventuella artefakter som är anpassade till studentens undersökningsfokus. Hälften av artefakterna kan baseras på studentens arbete avslutat under Ed.D., kurser. Efter att ELP-förslagsdokumentet är klart skickas det av studentens rådgivare till ELP-kommittémedlemmarna för deras feedback om studentens problemförklaring och föreslagna artefakter och för rekommendationer relaterade till både problemförklaringen och sammansättningen av de föreslagna artefakterna. Med kommitténs inriktning gör studenten sedan nödvändiga Revideringar i problemförklaringen och konstruerar flera föreslagna artefakter., Dessa presenteras för kommittén i en officiell ELP förslag försvar, där studenten försvarar problemet uttalande, de ursprungliga artefakter, och förhandlar sammansättningen av de återstående ELP artefakter. ELP-kommittén kan besluta att öka eller minska det totala antalet nödvändiga artefakter beroende på deras omfattning och bredd och hur artefakterna tar itu med kandidatens förbättringsmål., Vid det framgångsrika slutförandet av detta försvar kommer rådgivaren att bygga ett ELP – Förslagsförsvarskontrakt, vilket belyser de revideringar som kommittén kräver av de ursprungliga artefakterna och skisserar sammansättningen av de slutliga ELP-artefakterna. När ELP-kommittén skriver på detta kontrakt kommer studenten att anses ha fullgjort kraven för ELP 1 och kommer att få registrera sig för 4 hp ELP 2 (EDUC 881).,
i ELP 2 (EDUC 881) kommer studenten att göra revideringar av de ursprungliga artefakterna som beskrivs i Elp-Försvarskontraktet och börja processen att utveckla de återstående artefakterna under kommitténs ledning. Under ELP 2 ska studenten träffa rådgivaren och kommittén för att granska studentens framsteg och identifiera lämpliga justeringar och revideringar av artefakterna., I slutet av ELP 2 kommer studenten att ha slutfört alla revideringar av de ursprungliga artefakterna som kommer att ses över och godkännas av ELP-kommittén, och studenten får registrera sig för 4 hp ELP 3 (EDUC 882).
i ELP 3 (EDUC 882) kommer studenten att utveckla de återstående ELP-artefakterna och skriva det slutliga reflektionspapperet. I slutet av ELP 3, och på rekommendation av studentens ELP-rådgivare, kommer studenten att presentera och försvara ELP inför ELP-kommittén i ett formellt ELP-försvar., När ELP-kommittén skriver under doktorandformuläret Slutför studenten doktorandprogrammet och rekommenderas för Ed.D. examen.
försvara ELP
ELP-försvaret kommer att schemaläggas först efter att ELP-rådgivaren har bestämt att ett försvar är lämpligt. Kommittén kommer att ha minst två veckor på sig att granska hela portföljen. ELP-försvaret kommer att vara öppet för allmänheten, och meddelanden kommer att skickas till alla SOE-fakulteter och doktorander minst en vecka före försvarsdatumet., Kandidaten kommer att presentera en sammanfattning av den färdiga portföljen och kommer sedan fältfrågor från kommittén, deltar fakulteten, och gäster. Efter att alla frågor har besvarats kommer kommittén för ELP att sammanträda för att avgöra om ELP godkänns, avvisas eller godkänns i avvaktan på revideringar. Resultaten av mötet kommer då att presenteras för studenten.
bearbeta den slutliga portföljen
ELP kommer att bestå av följande delar: en abstrakt, den slutliga reflektion uppsats, och bilagor som inkluderar artefakter., De första sidorna kommer att innehålla signatursidor som intygar att studenten har uppfyllt kraven i ELP.
registreringskrav för examen
studenter måste registreras för ELP 3 eller i Doktorandstatus under den period då examen är officiellt tilldelad. Upprätthållande av registrering krävs under sommar – eller vintersessionen endast om graden tilldelas vid slutet av den terminen. Studenter som är inskrivna i stöd anses vara heltidsstuderande. Studerande får endast registrera sig för att upprätthålla Status under högst två terminer.,
Se även doktorns försvars-och examensförfaranden
Lämna ett svar