Kevin Harvick câștigă Indianapolis Motor Speedway în prelungiri: într-o după-amiază plină de acțiune a cursei NASCAR Cup Series în Sanitizer 400 big Machine Hand Powered by Big Machine Records, Kevin Harvick a ținut în afara terenului într-un sprint suplimentar până la linia de sosire pentru a câștiga a patra victorie a sezonului și a doua sa victorie consecutivă și a treia la Indianapolis Motor Speedway. Pentru a sărbători marea victorie, Harvick și Nr lui., 4 Stewart-Haas Racing Ford team a urcat pe gardul tribunei din față-amintind de celebrarea gardului pe care proprietarul echipei sale, Indiana nativ și NASCAR Hall Of Famer Tony Stewart a făcut-o în timpul câștigurilor sale în cursa din 2005 și 2007.(7-5-2020)

scheme de vopsea

#4-Kevin Harvick a câștigat cursa Big Machine Hand Sanitizer 400 NASCAR Cup Series la Indianapolis Motor Speedway. Victoria este a 4-a victorie a anului, a 3-A la Indianapolis și a 53-a victorie în carieră.,
#42-Kenseth a terminat pe locul 2, urmat de #10-Almirola, #2-Keselowski, #41-Custer, #18-Busch, #34-McDowell, #8-Reddick, #43-Wallace, și polul sitter #22-Grup.
# 11-Hamlin conducea cursa cu 7 ture rămase când a tăiat și a anvelopat și a lovit peretele exterior. Cursa a fost reluată în conformitate cu regulile de prelungiri, iar Harvick a ținut-o pe Kenseth pentru a obține victoria.
A existat un steag roșu pentru curățarea pistei în turul 16 după o epavă cu mai multe mașini pe pit road, sub atenția competiției.Justin Allgaier, înlocuindu-l pe Jimmie Johnson în # 48, a terminat 37 după ce a fost implicat în epava de pe pit road.,
Etapa 1 a fost câștigat de #24-Byron. Etapa 2 a fost câștigată de # 4-Harvick.
startul cursei a fost întârziat cu aproape o oră din cauza fulgerului din zonă.
au fost 11 schimbări de plumb între 9 șoferi și 9 avertismente pentru 43 de ture de pavilion galben.
viteza medie a cursei a fost: 123.162 mph.
Vezi detaliile cursei la: rezultatele cursei, piloții puncte clasament, proprietarii puncte clasament, raport cumulativ, raport penalizare.Race Fast Facts – Indianapolis:
Kevin Harvick a câștigat 27th anual Big Machine Hand Sanitizer 400 Powered by Big Machine Records, a 53-a victorie în 698 curse NASCAR Cup Series.,
aceasta este a patra victorie și a 13-a finală top-10 în 2020.
aceasta este a treia victorie, a opta top-cinci și 14 top-10 termina în 20 de curse de la Indianapolis Motor Speedway.
Matt Kenseth (al doilea) a postat al 13-lea finisaj top-10 în 20 de curse la Indianapolis Motor Speedway. Este al doilea său top-10 în 2020.
Aric Almirola (al treilea) a postat primul său top-10 finish în zece curse la Indianapolis Motor Speedway.
Cole Custer (al cincilea) a fost cel mai mare începător de finisare.,
Kevin Harvick (2019-20) se alătură Jimmie Johnson (2008-09) și Kyle Busch (2015-16) ca singurii trei șoferi care au câștigat curse consecutive NASCAR Cup Series la Indianapolis Motor Speedway.
(NASCAR)(7-5-2020)

Masini la spate: #48-Allgaier (driver schimba), #66-Deal (nu a reușit control pre-cursa de două ori)

Pit Stand Selecții: selecții din groapă boxe pentru Masina de Mare Dezinfectant 400 de NASCAR Cupa Serie cursa de la Indianapolis Motor Speedway au fost făcute. Selecțiile au fost făcute pe baza rezultatelor cursei de duminică de la Pocono.