Lillehammer 1994 Jocurile Olimpice de iarnă, athletic festival a avut loc în Lillehammer, Nor., care a avut loc februarie. 12–27, 1994. Jocurile Lillehammer au fost a 17-a apariție a Jocurilor Olimpice de iarnă.

Citește Mai mult pe Acest Subiect
Jocurile Olimpice: Lillehammer, Norvegia, 1994
După numai doi ani de pauză, la Jocurile Olimpice de Iarna a revenit în 1994, când un 1986 de modificare a Cartei Olimpice de asteptare pentru…,după doar un interludiu de doi ani, Jocurile Olimpice de iarnă au avut loc în 1994, când a intrat în vigoare un amendament din 1986 la Carta olimpică care cerea ca jocurile de vară și de iarnă să se desfășoare alternativ la fiecare doi ani. Acordate lui Lillehammer, Jocurile Olimpice din 1994 au fost demne de remarcat pentru conservarea mediului. În timp ce numeroase facilități au trebuit să fie construite pentru a găzdui evenimentele, au fost luate măsuri pentru a proteja terenul., Constructorii au fost amendați pentru tăierea prea multor copaci, patinoarul de hochei a fost așezat pe marginea unui munte pentru a conserva energia, iar clădirile au fost construite cu o utilizare viitoare în minte.șaizeci și șapte de țări, reprezentate de peste 1.700 de sportivi, au participat la jocuri. Odată cu desființarea echipei unificate, republicile fostei Uniuni Sovietice au concurat ca Echipe separate. După ce și-a încheiat Politica de apartheid, Africa de Sud a participat pentru prima dată în 34 de ani. Numărul evenimentelor a crescut, de asemenea, pe măsură ce au fost adăugate mai multe concursuri de Patinaj Viteză Pe Pistă Scurtă și schi freestyle.,odată cu schimbarea regulilor Comitetului Olimpic Internațional privind statutul și participarea amatorilor, sportivilor profesioniști li s-a permis să concureze la Lillehammer. Sportul cel mai afectat de această schimbare a fost patinajul, cu întoarcerea campionilor olimpici din trecut, inclusiv americanul Brian Boitano, germanul Katarina Witt, dansatorii britanici de gheață Jayne Torvill și Christopher Dean și perechile Ruse patinatorii Yekaterina Gordeeva și Sergey Grinkov. Printre acești campioni din trecut, însă, doar Gordeeva și Grinkov au reușit să câștige o medalie de aur la Lillehammer.,obține un abonament Britannica Premium și obține acces la conținut exclusiv. Aboneaza-te acum

în competiția de patinaj artistic pentru femei povestea majoră centrată pe americanii Nancy Kerrigan și Tonya Harding. Cu aproximativ o lună înainte de începerea Jocurilor, Harding a fost implicat în încercarea de a-l răni pe Kerrigan. Harding a intentat un proces împotriva Comitetului Olimpic al SUA, solicitând o interdicție împotriva interzicerii Jocurilor Olimpice. Cu toate acestea, disputa legală s-a redus temporar, iar ambii patinatori au apărut în Lillehammer., Showdown-ul nu s-a materializat niciodată, deoarece Harding s-a împiedicat în programul ei scurt, terminând în cele din urmă pe locul opt. Deși Kerrigan a patinat un program aproape fără cusur, ea a fost înfrântă de Oksana Baiul, o patinatoare de 16 ani din Ucraina.

Oksana Baiul

Oksana Baiul patinaj de la jocurile Olimpice de Iarnă 1994, la Lillehammer, Norvegia.,la patinaj viteză Bonnie Blair a câștigat două medalii de aur, aducând totalul olimpic la cinci medalii de aur, cel mai mult pentru un atlet American din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă. Norvegianul Johann Olav Koss a încântat publicul autohton cu trei medalii de aur în probele de patinaj pe distanțe lungi, iar americanul Daniel Jansen a depășit șase ani de frustrare olimpică câștigând medalia de aur în cursa de 1.000 de metri. Sud-coreenii au dominat patinajul de viteză pe pistă scurtă, câștigând patru evenimente.,

la probele de schi alpin Markus Wasmeier (Germania) s-a remarcat la masculin, câștigând slalomul uriaș și slalomul supergiant. Vreni Schneider (Elveția) a câștigat slalomul, devenind prima schior alpin feminin care a câștigat trei medalii olimpice de aur. De asemenea, a câștigat o medalie de argint și o medalie de bronz la Lillehammer. Canadianul Myriam Bédard a câștigat două medalii de aur la biatlon.cei mai de succes sportivi de la Lillehammer au fost Manuela Di Centa, un schior italian de fond care a câștigat cinci medalii, inclusiv două de aur, și schiorul Nordic rus Lyubov Yegorova, care a câștigat trei aur și un argint., Aproape egal cu performanțele lor a fost un alt schior Nordic, Bjørn Daehlie (Norvegia), care a cucerit două medalii de aur și două de argint. Vladimir Smirnov a câștigat o medalie de aur și două de argint la schi fond, primele medalii pentru Kazahstan.