putem colecta o parte din vânzări sau alte compensații de la link-urile de pe această pagină.cele mai multe sporturi își joacă jocurile în sferturi sau jumătăți. Dar în hochei, jocul are loc în perioade. Această utilizare a perioadelor este mai puțin auto-explicativă decât un sfert sau jumătăți. Câte dintre aceste perioade au jocurile NHL? Sunt perioadele toate aceeași perioadă de timp? Orele suplimentare sunt o perioadă? Acest articol va intra în detalii cu privire la perioadele de hochei și să acopere modul în care factorii de ore suplimentare în regulile obișnuite ale unui joc.,jocurile de hochei au întotdeauna trei perioade. La nivelul NHL, perioadele se desfășoară timp de 20 de minute fiecare. Perioadele de hochei de agrement și de tineret sunt de obicei între 15 și 20 de minute fiecare. Jocurile care sunt legate la sfârșitul a trei perioade intră în prelungiri, ceea ce reprezintă o perioadă mai scurtă de joc suplimentar. Prelungirile sunt de cinci minute în sezonul regulat, dar se schimbă într-un stil de moarte subită de 20 de minute în playoff.

cuprins

câte perioade sunt într-un joc de hochei?

pentrunou-veniții la sportul de hochei, această întrebare a „perioadelor” poate fi una confuză., sport, cum ar fi baschet și fotbal joacă în „sferturi”, care se referă în mod clar lapatru părți ale unui joc întreg. Fotbalul joacă „jumătăți”, împărțind jocul în douăparte.

Dar de hochei este jucat în perioade. Fiecare joc de hochei are întotdeauna trei dintre aceste perioade. Aceste perioade pot varia în lungime în funcție de nivelul de hochei fiind jucat. Dar trei perioade, fiecare din aceeași perioadă de timp, sunt standard, indiferent de durata lor.,

toți cei implicați în joc, de la jucători la spectatori și comentatori, se referă la perioade ca „prima perioadă”, „a doua perioadă” și „a treia perioadă.”Regula și structura unui joc de trei perioade, de 20 de minute, au fost implementate pentru prima dată în Asociația Națională de hochei (NHA) în sezonul 1910-11. Înainte de 1910, jocurile au fost de fapt jucate în două perioade de 30 de minute.mai târziu, NHA sa reorganizat și în 1917 a fost lansată ca Liga Națională de hochei (NHL) pe care o cunoaștem astăzi. NHL a păstrat întotdeauna structura de joc de trei perioade, de 20 de minute., Singura excepție de la structura de trei perioade vine în cazul în care jocul este legat la sfârșitul timpului regulamentar. În acest caz, jocul merge în prelungiri.

orele suplimentare sunt o perioadă în hochei?

în timp utilse numără ca o perioadă în hochei. Dar nu este exact văzută sau menționată CAA patra perioadă-este văzută mai mult ca timp suplimentar.cu alte cuvinte, nimeni nu numește orele suplimentare „a patra perioadă.”Se numește pur și simplu” Ore suplimentare.”Prelungirile joacă conta spre jucător și portari statistici așa cum ar fi în timpul jocului regulament., Prelungirile sunt o prelungire a jocului regulamentar, astfel încât rezultatul său este reflectat în foaia de stat.

dacă un gol nu este marcat în perioada standard de prelungiri unice, cele mai multe ligi apoi termina jocul într-un schimb de focuri. Schimbul de focuri nu contează ca o perioadă în joc și are loc fără timp pe ceas. Spre deosebire de prelungiri, loviturile de departajare (de exemplu, goluri, salvări) nu se iau în considerare pentru Statisticile regulate ale trăgătorilor și portarilor. Se păstrează statistici separate de schimb de focuri, dar schimbul de focuri în sine determină doar câștigătorul final al jocului. mai multe despre acest lucru în articolul meu despre OTL.,

cât timp este o perioadă de hochei?

O perioadă standard de hochei durează 20 de minute. Ligile profesioniste de hochei, cum ar fi NHL, ligile pro minore, ligile junior majore și ligile europene joacă întotdeauna perioade de 20 de minute.aceste trei perioade de 20 de minute se combină pentru ceea ce este un joc de 60 de minute., În ligile profesionale, există o pauză care separă sfârșitul primei perioade de la începutul celei de-a doua perioade și sfârșitul celei de-a doua perioade de la începutul celei de-a treia perioade. Aceste pauze și opriri în joc adăuga până la a face jocul dura mai mult decât real 60 minute de joc de acțiune. Dar întreruperile, desigur, nu sunt considerate perioade în joc.în ligile de agrement și tineret, perioadele pot fi mai scurte de 20 de minute. De obicei, însă, nu rulează mai puțin de 15 minute pe perioadă., Perioadele de 15 minute sunt adesea folosite, deoarece rezervările arena ice pot dura doar între 60 și 90 de minute. Aceste jocuri nu vor avea pauze precum ligile profesionale, așa că jocul trebuie să se încadreze în intervalul de timp mai scurt. Pentru a ține cont de opririle în joc și de o pauză de moment pentru resetarea între perioade, perioadele mai scurte sunt aranjate în prealabil.

deoarece Ice timeslots rulează aproape împreună, majoritatea acestor ligi de agrement nu vor juca ore suplimentare dacă un joc își încheie timpul regulamentar la egalitate., Unele ligi vor aranja un schimb rapid de focuri, dar alte ligi încă permit ca jocurile să se încheie la egalitate. Ligile profesionale nu se mai termină cu jocuri de egalitate. Această regulă s-a schimbat începând cu sezonul 2005-06, când NHL tocmai s-a întors din sezonul de blocare pierdut din 2004-05.

Înainte to2005, în NHL jocuri din sezonul regulat, echipele ar juca un singur cinci minuteovertime perioadă daca jocul e timpul regulamentar s-a încheiat la egalitate.,

Dacă neitherteam a marcat în cinci minute, jocul s-ar termina la egalitate si ambele teamswould primi un punct în clasamentul pentru cravata – întrucât un câștigător wouldreceive două puncte.

cum funcționează perioadele suplimentare din Playoff?

în playoff-urile NHL Stanley Cup, perioadele suplimentare se desfășoară pe aceeași perioadă de timp ca o perioadă standard – 20 de minute.

aceste perioade suplimentare din playoff sunt „moarte subită” de-a lungul timpului, ceea ce înseamnă că continuă să alerge până când o echipă înscrie un gol., Se numește „moarte subită”, deoarece jocul se termină imediat ce o echipă înscrie – spre deosebire de timpul suplimentar din fotbal, de exemplu, care poate avea mai multe goluri marcate în timpul suplimentar.perioadele suplimentare de playoff se vor desfășura timp de 20 de minute și vor avea o pauză mai scurtă dacă sunt necesare perioade ulterioare după prima. Pauză practic durează atâta timp cât este nevoie pentru Zamboni să reapară gheață, mai degrabă decât să aștepte complet 17 minute de pauză standard de pauză.,

încă o dată, aceste perioade suplimentare nu sunt denumite „a patra perioadă” a jocului (și așa mai departe, dacă jocul din playoff necesită alte perioade suplimentare). În schimb, perioadele suplimentare suplimentare se numesc „Ore suplimentare duble” (și așa mai departe). Orele suplimentare perioade sunt abreviate la 1OT, 2OT, 3OT, și așa mai departe.deci, deși orice alt joc de hochei vă va limita la maximum 65 de minute (60 de minute de regulament plus cinci minute de prelungiri), prelungirile playoff se pot extinde mult peste durata unui joc tipic de hochei pe trei perioade.,

mai mult în playoff jocuri suplimentare nu sunt atât de comune, dar NHL playoff va, de obicei, includ cel puțin câteva jocuri care ajunge la dublu și, ocazional, triplu-ore suplimentare în fiecare an.în epoca modernă a NHL, cel mai lung joc de prelungiri s-a încheiat cu 12 minute în a cincea perioadă de prelungiri. Asta înseamnă că jocul a jucat echivalentul a șapte și jumătate perioade standard., Acest joc de ore suplimentare record a fost câștigat de Philadelphia Flyers 2-1 peste Pittsburgh Penguins în semifinalele Conferinței de Est în 2000.

dar acest tip de prelungiri playoff extinse reprezintă sfârșitul extrem al scalei perioadei de hochei. Cele mai multe jocuri din liga profesionistă vor juca doar formatul standard de 20 de minute, în trei perioade. Ligile de agrement și de tineret joacă în mod obișnuit perioade mai scurte. Prelungirile se iau în considerare ca perioadă, într-o formă redusă de timp suplimentar., Singura dată când hocheiul depășește al patrulea cadru al perioadei suplimentare este în hocheiul playoff cu moarte subită, care se joacă până când o echipă înscrie.

Simon, fondatorul Brave Stick Hockey, a început să joace hochei în 2003. El a lansat acest site în 2018 pentru a ajuta noii jucători de hochei și fanii să învețe mai multe despre joc și să se distreze mai mult în timp ce învață.