Lillehammer Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994, zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w Lillehammer, Nor., który odbył się w lutym 2010 r. 12–27, 1994. Igrzyska w Lillehammer były siedemnastą odsłoną Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Przeczytaj więcej na ten temat
Igrzyska Olimpijskie: Lillehammer, Norwegia, 1994
po zaledwie dwuletniej przerwie, Zimowe Igrzyska Olimpijskie powróciły w 1994, kiedy 1986 poprawka do karty Olimpijskiej wzywając do…,

po dwuletniej przerwie Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1994 roku, kiedy to weszła w życie poprawka do karty olimpijskiej z 1986 roku, która nakazywała organizowanie letnich i Zimowych Igrzysk na przemian co dwa lata. Igrzyska Olimpijskie w Lillehammer w 1994 roku były godne uwagi ze względu na ochronę środowiska. Podczas gdy liczne obiekty musiały zostać zbudowane, aby pomieścić wydarzenia, podjęto środki w celu ochrony ziemi., Wykonawcy zostali ukarani grzywną za wycięcie zbyt wielu drzew, lodowisko hokejowe zostało ustawione na zboczu góry w celu oszczędzania energii, a budynki zostały zbudowane z myślą o przyszłym wykorzystaniu.

w igrzyskach wzięło udział sześćdziesiąt siedem państw, reprezentowanych przez ponad 1700 sportowców. Po rozwiązaniu zunifikowanej drużyny, Republiki byłego Związku Radzieckiego rywalizowały jako oddzielne drużyny. Po zakończeniu polityki apartheidu Republika Południowej Afryki uczestniczyła po raz pierwszy od 34 lat. Liczba imprez wzrosła również wraz z dodaniem kolejnych zawodów w łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie dowolnym.,

wraz ze zmianą przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dotyczących statusu amatorów i udziału w zawodach zawodowi sportowcy mogli startować w Lillehammer. Sportem najbardziej dotkniętym tą zmianą było Łyżwiarstwo figurowe, z powrotem byłych mistrzów olimpijskich, w tym Amerykanina Briana Boitano, Niemki Katariny Witt, brytyjskich tancerzy lodowych Jayne Torvill i Christophera Deana oraz rosyjskich łyżwiarzy Yekaterina Gordeeva i Sergey Grinkov. Wśród dotychczasowych Mistrzów tylko Gordeeva i Grinkov zdołali zdobyć złoty medal w Lillehammer.,

Pobierz abonament Britannica Premium i uzyskaj dostęp do ekskluzywnych treści. Zapisz się teraz

w zawodach łyżwiarstwa figurowego kobiet główna historia skupiła się na Amerykankach Nancy Kerrigan i Tonyi Harding. Na miesiąc przed rozpoczęciem Igrzysk, Harding został zamieszany w próbę zranienia Kerrigan. Harding wniósł pozew przeciwko amerykańskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, domagając się nakazu zakazania udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Spór prawny jednak chwilowo ustąpił i obaj łyżwiarze pojawili się w Lillehammer., Starcie nigdy się nie powtórzyło, ponieważ Harding potknęła się w swoim krótkim programie, ostatecznie kończąc rywalizację na ósmym miejscu. Mimo, że Kerrigan przeszła niemal bezbłędny program, została pokonana przez Oksanę Baiul, 16-letnią łyżwiarkę z Ukrainy.

Oksana Baiul

Oksana Baiul łyżwiarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 w Lillehammer, Norwegia.,

Simon Bruty / Getty Images

w łyżwiarstwie szybkim Bonnie Blair zdobyła dwa złote medale, dzięki czemu łącznie zdobyła pięć złotych medali, najwięcej dla amerykańskiego sportowca w historii zimowych Igrzysk Olimpijskich. Norweg Johann Olav Koss zachwycił gospodarzy trzema złotymi medalami w biegach długodystansowych. Amerykanin Daniel Jansen pokonał sześć lat olimpijskiej frustracji, zdobywając złoty medal w biegu na 1000 metrów. Koreańczycy zdominowali short-track Łyżwiarstwo szybkie, wygrywając cztery imprezy.,

w zawodach narciarstwa alpejskiego zwyciężył Markus Wasmeier (Niemcy), wygrywając slalom gigant i slalom supergigant. Vreni Schneider (Szwajcaria) wygrała slalom, stając się pierwszą narciarką alpejską, która zdobyła trzy złote medale olimpijskie. Zdobyła także srebrny i brązowy medal w Lillehammer. Kanadyjka Myriam Bédard zdobyła dwa złote medale w biathlonie.

najbardziej utytułowanymi zawodniczkami w Lillehammer były Manuela Di Centa, włoska biegaczka narciarska, która zdobyła pięć medali, w tym dwa złote, oraz Rosyjska narciarka Nordycka Lubow Jegorowa, która zdobyła trzy złote i jeden srebrny., Blisko spokrewniony z nimi był inny narciarz Nordycki, Bjørn Daehlie (Norwegia), który zdobył dwa złote medale i dwa srebrne. Władimir Smirnow zdobył złoty i dwa srebrne medale w biegach narciarskich, pierwszy medal w historii dla Kazachstanu.