Lillehammer 1994 olympijské Zimní hry, atletický festival konaný v Lillehammeru, Nor., který se konal v únoru. 12–27, 1994. Lillehammer Games byly 17. výskytem Zimních olympijských her.

Olympijské Hry: Lillehammer, Norsko, 1994
Po dvouleté přestávce, Zimní Olympijské Hry se vrátil v roce 1994, kdy 1986 změně Olympijské Charty požaduje…,

Po dvouleté přestávce, Zimní Olympijské Hry se konaly v roce 1994, kdy 1986 změně Olympijské Charty volání pro Letní a Zimní Hry se budou konat střídavě každé dva roky šel do účinku. Olympiáda v Lillehammeru v roce 1994 byla pozoruhodná pro jejich ochranu životního prostředí. Zatímco mnoho zařízení musela být postavena tak, aby ubytovat události, byla přijata opatření na ochranu půdy., Dodavatelé byli pokutováni za kácení příliš mnoha stromů, hokejové kluziště bylo nastaveno na stranu hory, aby se šetřila energie, a budovy byly postaveny s ohledem na budoucí použití.

šedesát sedm zemí, zastoupených více než 1700 sportovci, se zúčastnilo her. S rozpuštěním jednotného týmu soutěžily republiky bývalého Sovětského svazu jako samostatné týmy. Po ukončení politiky apartheidu se Jižní Afrika poprvé zúčastnila 34 let. Počet akcí se také zvýšil, když byly přidány další krátké tratě rychlobruslení a freestyle lyžování soutěže.,

se změnou pravidel Mezinárodního olympijského výboru týkajících se amatérského postavení a účasti mohli profesionální sportovci soutěžit v Lillehammeru. Sport nejvíce ovlivněny touto změnou bylo krasobruslení, s návratem posledních Olympijských vítězů včetně Americké Brian Boitano, němčina Katarina Witt, Britských led tanečníci Jayne Torvill a Christopher Dean a ruské dvojici bruslařů Yekaterina Gordeeva a Sergey Grinkov. Mezi posledních mistrů, avšak pouze Gordeeva a Grinkov podařilo získat zlatou medaili v Lillehammeru.,

získejte předplatné Britannica Premium a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu. Přihlaste se k odběru

v soutěži ženských krasobruslení se hlavní příběh soustředil na Američany Nancy Kerrigan a Tonya Harding. Asi měsíc před začátkem her byl Harding zapojen do pokusu o zranění Kerrigana. Harding podal žalobu proti americkému olympijskému výboru a požádal o soudní příkaz proti vyloučení z olympijských her. Právní spor však dočasně zanikl a oba bruslaři se objevili v Lillehammeru., Zúčtování se nikdy neuskutečnilo, protože Harding narazil ve svém krátkém programu, nakonec skončil osmý. Ačkoli Kerriganová bruslila téměř bezchybný program, byla těsně poražena Oksanou Baiulovou, 16letou bruslařkou z Ukrajiny.

Oksana Baiul

Oksana Baiul bruslení v roce 1994 Zimní Olympijské hry v Lillehammeru v Norsku.,

Simon Bruty/Getty Images

V rychlobruslení Bonnie Blair vyhrál dvě zlaté medaile, čímž se její Olympijské celkem pět zlatých medailí, nejvíce pro Americký atlet v historii Zimních Olympijských her. Norské Johann Olav Koss nadšená domácím publikem s tři zlaté medaile v dlouho-vzdálenosti bruslení událostí, a Američan Daniel Jansen překonal šest let Olympic frustrace tím, že vyhraje zlatou medaili v 1000 metrů závodu. Jihokorejci ovládli rychlobruslení na krátké trati a vyhráli čtyři akce.,

v alpském lyžování Markus Wasmeier (Německo) byl mužský standout, vyhrál obří slalom a superobří slalom. Vreni Schneiderová (Švýc.) vyhrála slalom a stala se první alpskou lyžařkou, která získala tři zlaté olympijské medaile. V Lillehammeru získala také stříbrnou a bronzovou medaili. Kanaďanka Myriam Bédardová získala v biatlonu dvě zlaté medaile.

nejúspěšnější sportovci v Lillehammeru byly Manuela Di Centa, italský cross-country lyžař, který vyhrál pět medailí, včetně dvou zlatých, a ruské Severské lyžař Lyubov Yegorova, který vyhrál tři zlaté a jednu stříbrnou., Téměř odpovídající jejich vystoupení bylo jiné Severské lyžař Bjorn Daehlie (Norsko), který zachytil dvě zlaté medaile a dvě stříbrné. Vladimir Smirnov získal zlatou a dvě stříbrné medaile v běhu na lyžích, vůbec první medaile Pro Kazachstán.